Oppskriften til de mest lønnsomme butikkene:

Jenny Ørjavik har tre butikker på lista over de 25 mest lønnsomme
Jenny Ørjavik har tre butikker på lista over de 25 mest lønnsomme

Gode merkevarer, dyktige ansatte og god kontroll

Det er fortsatt mulig å drive lønnsomme nisjebutikker og butikker utenom de store byene. Det er lista over de 25 beste butikkene i 2019 et godt bevis på. Oppskriften er felles for alle: Gode merkevarer, dyktige ansatte og god kontroll.

Publisert

Eikhi på Bryne ligger som vanlig på en suveren førsteplass på Tekstilforums liste over de 25 mest lønnsomme klesbutikkene i Norge. Svein Vold og hans medarbeidere viser nok en gang stabilitet, god kremmerånd og solid butikkdrift med stålkontroll.

Eikhi som vanlig på toppen av lista
Eikhi som vanlig på toppen av lista

En annen som har funnet fram til en meget god kombinasjon av gode merker, dyktige medarbeidere og stålkontroll på driften er Jenny Ørjavik, som eier og driver Olivias Verden. Hennes tre butikker i Sandvika Storsenter, Storo Senter og Strømmen Storsenter er alle med blant de 25 mest lønnsomme butikkene i Norge!

I februar i år, like før korona-pandemien brøt ut, åpnet hun sin fjerde butikk, denne gang i CC Vest. Etter en svært vanskelig start har også denne butikken hatt en god utvikling i løpet av sommeren og høsten. Takket være Jennys oppskrift: Gode varer, dyktige medarbeidere og god kontroll.

Merete Gripsgård i Capone
Merete Gripsgård i Capone

Også Capone har med to butikker på lista; hovedbutikken Capone og Mrs. Capone i Kvadrat og Capone på Madla.

Retaileksperter har lenge spådd at det fortsatt vil være plass for de veldrevne nisjebutikkene i en tid med stadig tøffere konkurranse fra internasjonale nettbutikker. Noe Sara Boutique i Skien, Oleanabutikken i Bergen, Lanullva i Trondheim, Hos Tove i Hønefoss, Zaraz i Brumunddal og Lille Røffe på Røros er gode eksempler på.

Liten, men god: Mona Esbjørnsen Lierhagen og datteren Ann Kristin driver godt i Brumunddal. (Foto: Svein Sjølie)
Liten, men god: Mona Esbjørnsen Lierhagen og datteren Ann Kristin driver godt i Brumunddal. (Foto: Svein Sjølie)

Som vanlig er det stor dominans av Texcon-medlemmer på oversikten over de mest lønnsomme butikkene. Noe som tyder på to ting: at det er mange dyktige drivere blant Texcons medlemmer, og at det har mange fordeler å være medlem.

En oversikt som denne vil aldri bli millimeternøyaktig. Tekstilforum tar forbehold om at vi ikke har klart å fange opp alle som har en driftsmargin bedre enn 11,5 prosent, I så fall ber vi om unnskyldning og anmoder at de det gjelder, sier fra til oss.

Les mer om de mest lønnsomme butikkene og hvem som blir kåret til årets beste butikk av Virke og Tekstilforum i neste utgave av Tekstilforum!

Mest lønnsomme butikker 2019

Navnoms.driftsresultatdriftsmargin
Eikhi, Bryne21590656530,4
Hos Tove, Hønefoss5596129723,2
Olivias Verden, Storo12317263421,4
Zaraz, Brumunddal403676518,9
Sara Boutique, Skien5967109518,4
Rolfsen, Tønsberg10964190517,4
Flortex, Storslett10329178917,3
Strømme Klær og sko, Sykkylven570796316,9
Senter Woman, Husnes501379715,9
Idland 1869, Sandnes9108139915,4
Oleanabutikken, Bergen6962106215,3
Zoma, Skien7709115715
Herremagasinet, Oslo7097106215
CM Jeans, Hammerfest672099814,9
Olivias Verden, Strømmen11518170814,8
Micap (Capone, Kvadrat))18672273214,6
Olivias Verden, Sandvika18079358214,3
Lanullva, Trondheim704199514,1
Rosenvold, Skien7416102513,8
Nye Røffe, Røros684789313
Macap (Capone Madla)10550129912,3
Carma, Trondheim43557527112,1
Herregalleriet, Sortland9670116312
Østfold Mote50407594011,8
Casa Blanca, Kongsvinger717484811,8
Frost dame, Røros12322143911,7
Salomonsen, Stavanger715283211,6